قائم مقام وزیر راه و شهرسازی

ممانعت امریکا برای خرید هواپیما نقض صریح برجام است

ممانعت امریکا برای خرید هواپیما نقض صریح برجام است
شناسهٔ خبر: 21919 -
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برجام به طور صریح گفته شده آمریکا باید مجوزهای لازم برای فروش هواپیمای مسافری تجاری را به ایران بدهد تاکید کرد: با توجه به این مسئله هر مانعی که دولت‌ آمریکا در این مسیر ایجاد کند نقض صریح برجام است.

اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در برجام به طور صریح گفته شده آمریکا باید مجوزهای لازم برای فروش هواپیمای مسافری تجاری را به ایران بدهد اظهار کرد: با توجه به این مسئله هر مانعی که دولت‌ آمریکا در این مسیر ایجاد کند نقض صریح برجام است.

وی تصریح کرد: کمپانی بوئینگ یک شرکت تابع دولت آمریکاست و ناچار است مقررات و قوانینی را که در آمریکا تصویب می‌شود، رعایت کند.

وی ادامه داد: منتها در برجام طرف ما بوئینگ نیست و طرف ما آمریکاست. چنانچه دولت آمریکا تصمیمی بگیرد که برجام را نقض کند طبق مفاد برجام ما به کمیسیون ۱+۵ که برای این منظور در نظر گرفته شده شکایت می‌کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در قراردادهای تجاری امضا شده (برای خرید هواپیما) مطلقا جریمه‌ای به ایران تعلق نمی‌گیرد گفت: چنانچه به هر دلیلی قراردادها لغو شود اگر پولی پرداخت کرده‌ایم عینا بازپرداخت می‌شود.

به گفته فخریه کاشان در صورت نقض برجام از سوی دولت آمریکا این مسئله به دلیل آنکه سیاسی است باید در شورای امنیت به آن رسیدگی شود.

وی همچنین با یادآوری اینکه قراردادهای خرید هواپیما با غرب پیچیده بود اظهار کرد: دفاتر حقوقی در دنیا به دنبال این هستند تا بدانند وجوه ایران برای پرداخت هواپیما از چه کانالی عبور می‌کند تا مانع آن شده و یا آن را توقیف کنند.

وی بیان کرد: دو ماه قبل دفاتر حقوقی به نمایندگی از مدعیان ادعای پوچی درباره ایران (مانند دخالت ایران در حادثه ۱۱ سپتامبر) مطرح کردند و از کنگره خواستند تا به بوئینگ فشار آورده و مفاد قرارداد با ایران را اصلاح کند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی تلاش کردند تا سختی‌های قرارداد خرید هواپیما را برطرف کنند افزود: منافع ایران در خرید هواپیماها به صورت حداکثر تامین خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه مدیریت مدیر عامل ایران ایر (شرفبافی) مردانه است بر ضرورت تغییر نگاه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و افزود: هواپیماهای جدید ایران‌ایر قسط دارد که باید پرداخت شود از این رو ایران‌ایر باید به سرعت درآمدهای خود را افزایش دهد. چرا که اگر نتوانیم اقساط را پرداخت کنیم یک فاجعه بوجود می‌آید.

وی گفت: خرید هواپیماهای ATR را در راستای اقتصاد مقاومتی و خدمات‌رسانی به شهرهای کمتر توسعه یافته عنوان کرد و گفت: این هواپیماها سرمایه‌گذاری کمی برای تجهیزات فرودگاهی دارند.

وی همچنین از تحویل هواپیمای ATR در سال ۲۰۱۸ میلادی خبر داد و گفت: تا تحویل این هواپیماها و تعدادی از هواپیماهای پهن‌پیکر به ایران‌ایر میانگین سنی ناوگان هما به ۱۵ سال کاهش می‌یابد.

No votes yet.
Please wait...