دبیرکل اتاق تعاون ایران:

توسعه اشتغال در کشور نیازمند نگاه صادراتی است

توسعه اشتغال در کشور نیازمند نگاه صادراتی است
شناسهٔ خبر: 21786 -
دبیر کل اتاق تعاون ایران توسعه اشتغال در کشور را نیازمند نگاه صادراتی می‌داند و تاکید دارد که هرچه فضای کسب و کار بهتر شود به همان نسبت اشتغال مولد و پایدار به وجود می‌آید.

به گزارش اقتصاد خبر؛ ماشاءاله عظیمی دبیر کل اتاق تعاون ایران می‌گوید اشتغالزایی در بخش تعاون کمترین هزینه و بار مالی را برای دولت دارد.

او توسعه اشتغال در کشور را نیازمند نگاه صادراتی می‌داند و تاکید دارد که هرچه فضای کسب و کار بهتر شود به همان نسبت اشتغال مولد و پایدار به وجود می‌آید.

دبیر کل اتاق تعاون ایران اظهار کرد: سالانه بیش از یک میلیون نفر وارد بازار کار می‌شوند و اگر بخواهیم به هدف‌گذاری ایجاد یک میلیون شغل در سال دست پیدا کنیم باید ۷۰ درصد بودجه کل کشور را هزینه کنیم.

وی افزود: در سال‌های گذشته شاید برای ایجاد یک شغل ۵۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کردیم ولی این رقم اکنون به ۲۰۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

به گفته دبیر کل اتاق تعاون ایران امروز برای توسعه اشتغال در کشور باید نگاه صادرات محور داشته باشیم و برای ایجاد اشتغال پایدار ساختار اقتصاد مقاومتی را تداوم بخشیم.

عظیمی درعین حال بخش تعاون را به لحاظ قدرت تحمل ریسک‌ اقتصادی ایمن‌ترین ساختار اقتصادی دانست و با اشاره به رشد چشمگیر تشکل‌های تعاونی در دنیا افزود: بسیاری از کشورهای توسعه یافته از الگوی اقتصاد تعاونی پیروی و ساختار تعاون را در بخشهای مختلف از نظام آموزشی تا نظام اقتصادی پیاده سازی کرده‌اند. این کشورها از تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی بالایی برخوردارند.

او با بیان اینکه اشتغالزایی در بخش تعاون کمترین هزینه و بار مالی را برای دولت دارد، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار تعاونی ثبت شده در کشور داریم ولی از این میزان حدود ۱۰۰ هزار تعاونی فعالند که با توجه به فراگیری تعاون در گرایشها و مجموعه‌های مختلف اعم از مسکن، تولید، اعتبار، صنعت و خدمات باید به سمت بهره ور کردن بخش تعاون و استفاده حداکثری از قابلیتها و ظرفیت‌های این بخش مردمی حرکت کنیم.

No votes yet.
Please wait...