منطقه آزاد سیستان راه نجات مردم از بحران است

منطقه آزاد سیستان راه نجات مردم از بحران است
شناسهٔ خبر: 21755 -
مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان با تاکید براینکه سیستان حدود ۲۰ سال است که در خشکسالی به‌سر می‌برد،‌ گفت: تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان می‌تواند به‌عنوان نسخه نجات مردم سیستان از شرایط بحرانی فعلی باشد.

به گزارش اقتصاد خبر؛ منصور حجازی‌نیا بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان حدود ۲۰ سال است که در خشکسالی به سر می‌برد و با توجه به آنکه اشتغال اکثر مردم آن به آب وابسته بوده در حال حاضر کمبود اشتغال در این منطقه به یک معضل جدی تبدیل شده و به عقیده بسیاری کارشناسان تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان می‌تواند به عنوان نسخه نجات مردم سیستان از شرایط بحرانی فعلی باشد.

مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان گفت: پروژه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان از حدود ۳ سال پیش با فاز مطالعه آغاز شد و لایحه آن تاکنون در ۲ مرحله در کنار چند منطقه آزاد دیگر به صحن علنی مجلس رفته که به دلایلی رأی نیاورده و تصویب نشده اما در حال حاضر بررسی لایحه آن در کنار کمیسیون‌های فرعی مجلس انجام شده و نظر مثبت آنها اعلام شده و باید در روزهای آینده به کمیسیون‌های اصلی برود تا پس از جمع‌بندی نهایی وارد صحن علنی شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می شود لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان در کنار ۷ منطقه آزاد دیگر نهایتاً ظرف مدت یک ماه آینده به صحن علنی مجلس برود و با توجه به نظر مثبت کمیسیون‌ها روی این لایحه و فضای مثبتی که در حال حاضر در مجلس نسبت به ایجاد این مناطق آزاد وجود دارد امیدواریم که رأی موافق نمایندگان را جذب کند.

حجازی‌نیا گفت: آخرین کمیسیونی که لایحه ایجاد ۸ مناطقه آزاد از جمله منطقه آزاد سیستان را بررسی کرده، کمیسیون شوراها بوده که در روزهای اخیر نظر موافق خود را اعلام کرده است.

مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان خاطرنشان کرد: طبق مطالعات و نقشه‌های در نظر گرفته شده برای ایجاد منطقه آزاد سیستان، این منطقه تنها منطقه‌ای در میان ۸ منطقه آزاد در نظر گرفته شده است که در حال حاضر بخشی از زیرساخت‌های آن از جمله تعدادی مجتمع مسکونی، پاسگاه، پمپ بنزین، پایانه مرزی و یک پل مرزی در محدوده آن آماده است و به همین علت پیش از این تمام تلاش ما بر این بود که به عنوان لایحه جداگانه به مجلس برود که متأسفانه عملی نشد.

وی افزود: منطقه آزاد سیستان در ۳ قطعه جداگانه با مجموع مساحت ۲۸ هزار هکتار در نظر گرفته شده و با تجه به اینکه مجلس حداکثر مساحت ۳۰ هزار هکتار را برای مناطق آزاد در نظر گرفته، از این قاعده پیروی می‌کند. ۳ قطعه منطقه آزاد سیستان شامل یک قطعه از “شهر سوخته” تا “دشت لوتک”، یک قطعه در محدوده پایانه مرزی “میلک” و یک قطعه از میلک به طرف منطقه “نیاتک” است که اکثر زمین‌های این ۳ قطعه از اراضی ملی است.

مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی سیستان خاطرنشان کرد: تاکنون تمام توجیهات مربوط به اقتصادی بودن منطقه آزاد سیستان در کمیسیون‌های مختلف انجام شده و مورد قبول نمایندگان قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: افغانستان در سال ۹۵ حدود ۲۵ میلیارد دلار واردات داشته که تنها ۳ میلیارد دلار آن از طریق ایران تامین شده و ۲۰۰ میلیون دلار از مجموع این میزان از طریق پایانه مرزی “میلک” در منطقه سیستان منتقل شده که اگر منطقه آزاد تصویب شود این رقم می‌تواند رشد قابل توجهی داشته باشد و به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در سیستان کمک بزرگی کند.

حجازی‌نیا تصریح کرد: از مجمع نمایندگان استان انتظار داریم در روزهای آینده برای جلب‌نظر نمایندگان دیگر استان‌ها در راستای تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان تلاشی جدی را آغاز کنند. در صورت هماهنگی از طریق نمایندگان استان این آمادگی وجود دارد تا میزبان نمایندگان دیگر نقاط کشور جهت بازدید از منطقه سیستان و بحران‌های آن باشیم که بدون شک در رأی مثبت آنها موثر خواهد بود.

No votes yet.
Please wait...