نوبخت: وابستگی‌ کشور به منابع نفتی از بین نرفته است

نوبخت: وابستگی‌ کشور به منابع نفتی از بین نرفته است
شناسهٔ خبر: 21684 -
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ما در قبال قول‌هایی که به مردم داده‌ایم مسئولیم، گفت: حجم مشکلات باقی‌مانده و موجود در کشور گسترده است.

به گزارش اقتصاد خبر؛ محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان اظهار داشت: حجم مشکلات باقی‌مانده و موجود در کشور گسترده است و ما در سه قوه موظف به حل مشکلات هستیم.

وی با بیان اینکه ما در قبال قول‌هایی که به مردم داده‌ایم مسئول هستیم، ابراز داشت: باید با تدبیر، تلاش و اقدامات مطلوب و به‌موقع، مشکلات و موانع موجود در کشور را برطرف کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مجموعه مدیران کشور باید با کارایی بیشتر از منابع محدود در راستای حل معضلات بهره ببرند خاطرنشان کرد: از رشد ۸ درصدی توسعه کشور ۲.۵ درصد از افزایش بهره‌وری حاصل می‌شود‌.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر کشور در دوران پرتلاطمی بوده و این امر با کاهش قیمت نفت از سوی بدخواهان ملت ایران انجام شد و فروش نفت را در کشور کاهش داد، افزود: امروز با همدلی و همراهی در کشور فروش نفت به ۲ میلیون و ۶۳۸ هزار بشکه در روز رسیده است.

نوبخت با اشاره به اینکه منابع نفتی کشور در سال‌های اخیر به نصف تقلیل یافته است، تصریح کرد: با وجود این امر هنوز وابستگی‌های کشور به منابع نفتی از بین نرفته اما این امر با تلاش‌های گسترده کاهش یافته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سهم نفت کشور از ۴۲ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: تلاش شد این کاهش با تدابیر ویژه و سیاست‌های مختلف در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی و مالیات جبران شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر مالیات از ۳۳ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافته است بیان کرد: منابع داخلی کشور باید در حوزه منابع خارجی کمک‌کننده باشند و هم‌اکنون تلاش شده  در راستای جذب سرمایه‌گذار خارجی در کشور بسترسازی مطلوب انجام شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه این امر به توسعه کشور کمک مطلوبی می‌کند تصریح کرد: در سال‌های گذشته در راستای مباحث اقتصادی با رفتار و نگاه خصمانه کشور عظیمی چون آمریکا مواجه بودیم.

وی با بیان اینکه نمی‌توان تمامی توسعه کشور را به منابع خارجی محدود کرد افزود: در کنار منابع نفتی و مالیات در سال گذشته با توافق مجلس، استفاده از اوراق مالی اقدامی در راستای پرداخت مطالبات بوده است.

نوبخت با تاکید بر اینکه سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران از طریق اوراق مالی پرداخت شد خاطرنشان کرد: امسال اوراق مالی برای پیمانکاران ۱۷.۵ درصد سود را به‌دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته میزان بودجه ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بوده و بیش از ۹۶ درصد این بودجه در سال گذشته محقق شد افزود: در سال ۹۲ کل اعتبار طرح‌های عمرانی ۲۲ هزار میلیارد تومان بود و این رقم در سال گذشته به ۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

نوبخت با اشاره به اینکه بودجه جاری کشور از ۱۲۰ هزار میلیارد در سال ۹۲ در سال ۹۵ به ۲۰۵ هزار میلیارد رسیده و در بودجه جاری کشور با رشد ۷۰ درصدی مواجه بوده است افزود: پرداخت مطالبات گندم‌کاران به‌صورت نقدی آغاز شده و تا ظرف یک ماه آینده هیچ گندم‌کاری بدون دریافت مطالبات در کشور وجود ندارد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ۶۶ هزار پروژه نیمه‌تمام  باقی‌مانده از گذشته بر دست دولت باقی مانده است تاکید کرد: در ۶ ماهه نخست امسال ۹ هزار میلیارد تومان سود اوراق منتشر شده سال گذشته پرداخت شده است.

وی از افتتاح راه‌آهن کرمانشاه ظرف دو هفته آینده خبر داد و با بیان اینکه در حال حاضر تعهدات قابل توجهی در حوزه پروژه راه‌آهن کشور پرداخت شده است گفت: ۱۵ پروژه راه‌آهن در کشور نیازمند ساخت است که این موارد با توجه به اولویت‌ها انجام می‌شود.

نوبخت با تاکید بر اینکه ۵ راه‌آهن اولویت‌دار در کشور شناسایی شده و هم اکنون در حال انجام است خاطرنشان کرد: راه‌آهن همدان، کرمانشاه، ارومیه، رشت- بندرانزلی- آستارا و میانه- بستان‌آباد از موارد اولویت‌دار کشور محسوب می‌شوند.

وی راه‌آهن رشت- بندرانزلی- آستارا را در کشور بسیار حائز اهمیت دانست و با تاکید بر اینکه این راه آهن تنها کریدور ریلی شمال جنوب کشور است افزود: با بهره‌برداری از این خط آهن اقدامات گسترده‌ای در راستای حوزه اقتصادی، بازرگانی و گردشگری در کشور انجام می‌شود.

نوبخت از افتتاح راه‌آهن قزوین- رشت تا پایان امسال خبر داد و با تاکید بر اینکه ساخت این خط آهن به سرعت  به‌سوی بندرانزلی و آستارا پیش می‌رود تصریح کرد: کشور نیازمند اتصال راه‌ ریلی بندرانزلی به آستارا است.

وی با بیان اینکه در این راستا فرمانداران و شهرداران باید درباره مباحث تملک اراضی مسیر ریلی اقدامات ویژه را انجام دهند تاکید کرد: در سازمان برنامه و بودجه یک نگاه ملی وجود دارد و به تمامی استان‌ها با دیدگاه ملی توجه می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه استان گیلان جایگاه ویژه‌ای را در توسعه کشور دارد افزود: راه آهن رشت – قزوین یکی از پرهزینه‌ترین شبکه‌های ریلی کشور محسوب می‌شود و معضلات و مشکلات گسترده‌ای در راستای انجام این پروژه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در پرداخت منابع در کل کشور باید عدالت رعایت شود و این امر به‌طور ویژه پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: سهم وزارت راه و شهرسازی سال گذشته از سهم خزانه ۱۱۴ درصد بوده است.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید از تمامی توان برای توسعه اقتصادی کشور تلاش کرد گفت: ایران امروز در عرصه‌های جهانی از کشورهای قدرتمند محسوب می‌شود و باید با همت و تلاش ویژه در راستای توسعه کشور گام‌های استوار برداریم.

No votes yet.
Please wait...