افزایش فروش نفت ملموس‌ترین دستاورد اقتصادی برجام است

افزایش فروش نفت ملموس‌ترین دستاورد اقتصادی برجام است
شناسهٔ خبر: 21326 -
برجام یکساله شد و دولتی‌ها آماری از بهبود اوضاع اقتصادی ارائه کرده‌اند و البته اذعان دارند که مانع اصلی، باقی‌ماندن تحریم‌های بانکی در عمل است.

به گزارش اقتصاد خبر؛ نقل و انتقال پول به سختی صورت می‌گیرد، روابط بانکی با بانک‌های بزرگ دنیا همچنان برقرار نشده و انتظارات مردم و فعالان اقتصادی از ثمره برجام برآورده نشده است.

روایت آمارها و عددها از وضعیت اقتصاد پسابرجام نشان می‌دهد هرچند گشایش‌هایی با امضای قراردادهای اقتصادی در صنعت حمل‌ونقل، نفت و خودرو و بیمه ایجاد شده و ملموس‌ترین دستاورد اقتصادی برجام افزایش صادرات و تولید نفت ایران ارزیابی می‌شود، اما گشایش بزرگ وقتی اتفاق خواهد افتاد که تفاهمنامه‌ها به قرارداد نهایی تبدیل شود، سرمایه‌گذاری‌های خارجی از روی کاغذ به عمل درآید و روابط کارگزاری بانک‌ها با بانک‌های خارجی به وضعیت قبل از تحریم‌ها برگردد تا مردم آثار واقعی برجام را لمس کنند.

البته انتقادهای جدی به عملکرد اقتصادی دولت در پسابرجام هم وارد شده است؛ انتقادهایی از جنس کم‌توجهی به رفع موانع داخلی اقتصاد و تقویت بنیه‌های اقتصاد ملی و خروج از رکود به جای تمرکز بیش‌ از اندازه بر کنترل تورم. گلایه‌ها از برداشته‌نشدن تحریم‌های داخلی و رفع موانع کسب‌و‌کار هم به شاه‌بیت انتقادهای فعالان اقتصادی ایران تبدیل شده و مهم‌تر اینکه عمده قراردادها و تفاهمنامه‌های اقتصادی نصیب اقتصاد دولتی شده و بخش خصوصی محروم از دستاوردها و قراردادهای برجام مانده است.

انتهای پیام

No votes yet.
Please wait...