در میزگرد مجازی گروه رونق کسب و کار بررسی شد؛

تبیین مهمترین عوامل موثر در فقر اقتصادی بانوان و راهکارهای اجرایی برای توانمندسازی زنان

تبیین مهمترین عوامل موثر در فقر اقتصادی بانوان و راهکارهای اجرایی برای توانمندسازی زنان
شناسهٔ خبر: 21227 -
مهمترین علت های فقر اقتصادی زنان علاوه بر عدم خودباوری، باورهای غلط اجتماع نسبت به توانمندی های زنان است، از این رو توجه ویژه خصوصا در بحث ایجاد فرصت های شغلی برای زنان علی‌الخصوص زنان سرپرست خانوار، باید در دستور کار تمام دستگاه ها قرار گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری اقتصاد خبر؛ با عنایت به برگزاری نخستین همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی، در میزگرد مجازی گروه رونق کسب و کار، با حضور دست اندرکاران همایش و جمعی از اعضاء فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و همچنین معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در خصوص «اهمیت اشتغال و توانمندسازی اقتصادی زنان»، «ضرورت برگزاری همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی» و «هم اندیشی پیرامون برگزاری هرچه موثرتر این رویداد ملی» بحث و تبادل نظر شد که خلاصه ای از گزارش آن در ادامه ارائه می‌گردد.

 

زهرا اخوان نسب، معاون بانوان اتاق بازرگانی اصفهان و عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان و اتاق ایران تصریح کرد: از مهمترین علت های فقر اقتصادی زنان و نابرابری در دسترسی به مشاغل؛ علاوه بر عدم خودباوری، باورهای غلط اجتماع نسبت به توانمندی های زنان است.

رئیس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی خاطرنشان کرد: بدیهی است در کنار تلاش برای تقویت خودباوری، فرهنگ سازی در تغییر و اصلاح باورهای اجتماع نسبت به توانمندی های زنان، از امور بسیار مهمی است که همه دستگاه ها به ویژه سازمانهای مردم نهاد باید با جدیت به آن بپردازند.

 

معصومه آباد، عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورا تاکید کرد: نکته قابل توجه در چهره زنانه فقر و شکاف عمیق اقتصادی در جامعه زنان، علاوه بر عدم خودباوری در بین زنان و باورهای غلط اجتماع، فراهم نبودن بسترها و فرصت‌های برابر برای بروز و عرضه توانمندی های زنان در عرصه جامعه بوده است.

عضو شورای سیاستگذاری نخستین همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی همچنین افزود: همراه با تقویت خودباوری زنان نسبت به توانمندی هایشان و اصلاح باورهای اجتماع، باید برای احراز فرصت‌های برابر برای حضور زنان در جامعه، بر اساس شایسته سالاری، تلاش نماییم.

 

زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی و سخنگوی فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: با توجه به مشکلات عدیده در حوزه های اقتصادی و اشتغال زنان و اشاره به زنانه شدن فقر که به هیچ وجه زیبنده کشور اسلامی ما نیست؛ میطلبد که توجه ویژه خصوصا در بحث ایجاد فرصت های شغلی برای زنان علی الخصوص زنان سرپرست خانوار در دستور کار تمام دستگاه ها قرار گیرد.

عضو شورای سیاستگذاری نخستین همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی همچنین تصریح کرد: در این راستا علاوه بر کارگاه های کوچک زودبازده، حوزه هایی از قبیل فناوری های نرم و هویت ساز از جمله صنایع فرهنگی و هنری و کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات، که قابلیت دورکاری دارند و بصورت مشاغل خانگی قابل اجرا هستند، بسیار حائز اهمیت است.

 

بنا بر اعلام ستاد خبری گروه رونق کسب و کار؛ بخش های دیگری از گزارش این میزگرد، در ادامه منتشر خواهد شد.

 

گفتنی است؛ همایش بهینه کاوی تجربیات موفق زنان در حوزه های اقتصادی و کارآفرینی، به همت معاونت بانوان اتاق بازرگانی اصفهان برای اولین بار در کشور و با اهداف و محورهای زیر برگزار می‌گردد:

 

–  ترویج و توسعه فرهنگ نقش آفرینی زنان در راستای دستیابی به توسعه پایدار

 

–  استفاده بهینه از توانایی های زنان در حوزه های مختلف

 

–  بررسی روش‌های بهبود و کمک به اصلاح سیاست های حمایتی از زنان کارآفرین

 

–  تحلیل موانع حضور زنان در عرصه فعالیت های اقتصادی

 

–  بررسی علل کاهش نرخ اشتغال زنان در دوره های اخیر

 

–  شناسایی روش های علمی و موثر در جذب استعدادهای بالقوه زنان

 

–  شناسایی روش های افزایش حضور زنان در عرصه فعالیت های کارآفرینی در سطح ملی و بین المللی

 

–  بررسی روش های ایجاد شبکه های اطلاعاتی و ارتباطی میان زنان کارآفرین در سطح ملی، منطقه ای و جهانی

 

لازم به ذکر است، این همایش ملی، روز دوشنبه ۹ اسفندماه با حضور و سخنرانی جمعی از مسئولان و شخصیت ها در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار خواهد شد.

 

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر، به سایت اتاق بازرگانی اصفهان به نشانی www.eccim.com مراجعه فرمایند.

No votes yet.
Please wait...