عضو اتاق تهران:

صنعت ۶۳ و کشاورزی ۲۷ درصد تسهیلات بانکی را جذب کرد

صنعت ۶۳ و کشاورزی ۲۷ درصد تسهیلات بانکی را جذب کرد
شناسهٔ خبر: 21179 -
مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر پایه بررسی ها، تا آذرماه امسال 63 درصد تسهیلات پرداخت شده، در بخش صنعت جذب شد و بخش کشاورزی نیز سهم 27 درصدی را به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد خبر؛ «مهدی صادقی نیارکی» در نشست مشترک کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی و کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، درباره تسهیلات اعطایی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بخش صنعت و کشاورزی از طریق تارنمای «بهین‌یاب» یا به طور مستقیم از بانک‌ها گزارشی ارایه کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح رونق تولید را برای کمک به بنگاه های کوچک و متوسط تولیدی مشکلدار طراحی کرده است.
این واحدها از طریق تارنمای بهین یاب تقاضای خود را برای دریافت تسهیلات اعلام می کنند.
مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: تسهیلات پرداخت شده در بخش صنعت به صورت فرآیندی (از طریق تارنمای بهین یاب) به سه هزار و ۵۲۱ واحد تولیدی و به میزان ۴۷ هزار ۵۶۹ میلیارد ریال اختصاص یافت. میزان تسهیلات اعطایی به این بخش از طریق بانک‌ها نیز ۴۲ هزار و ۵۳۲ میلیارد ریال بود که به چهار هزار و ۶۸۵ واحد تولیدی داده شد.
وی افزود: در بخش کشاورزی نیز ۱۹ هزار و ۷۷ میلیارد ریال تسهیلات اعطایی فرآیندی به پنج هزار و ۸۷۲ بنگاه تولیدی و ۱۳ هزار و ۷۳ میلیارد ریال تسهیلات بانک ها به سه هزار و ۸۹۶ واحد تولیدی پرداخت شد.

** فعالیت بیش از ۱۱ هزار واحد صنایع غذایی در کشور
رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در این نشست یادآوری کرد بر اساس دستورالعمل‌های مرتبط با تخصیص تسهیلات به واحدهای صنایع غذایی که در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی آمده است، همه بانک‌های عامل غیرتخصصی موظفند دستکم معادل سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور را به بخش کشاورزی اختصاص دهند.
«کاوه زرگران» اعلام کرد: بیش از ۱۱ هزار واحد صنایع غذایی در کشور فعالیت می کنند که ۴۳۳ واحد از آنها بیش از یکصد نفر کارکن دارند اما فقط ۳۲ واحد صنایع غذایی در بورس هستند.
به گفته زرگران، بازار بورس یکی از راه های اصلی تامین سرمایه در شرکت بزرگ صنعت غذا در جهان به شمار می رود اما به دلیل غیبت بیشتر بنگاه‌های بزرگ این بخش در بازار سرمایه، امکان جذب منابع مالی این راه میسر نیست.
به گزارش ایرنا در این نشست تاکید شد بانک ها از اختصاص ۲۵ درصد منابع خود به بخش کشاورزی گریزانند. همچنین پیشنهاد و راهکارهایی از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران برای بهبود وضعیت تامین مالی بنگاه های این بخش مطرح شد.
درگاه بهین یاب پنجره واحد اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارایه خدمات به متقاضیان برای ثبت اطلاعات و درخواست آنان با هدف بهبود محیط کسب و کار و افزایش کیفیت ارایه اطلاعات و خدمات راه اندازی شده است.

انتهای پیام

ایرنا

No votes yet.
Please wait...