دلال‌ها عامل گرانی گوشت گوسفندی

دلال‌ها عامل گرانی گوشت گوسفندی
شناسهٔ خبر: 21130 -
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در مورد علت افزایش قیمت گوشت و تخم‌مرغ گفت: واسطه‌ها عامل افزایش قیمت گوشت قرمز و شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور علت افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار است.

به گزارش اقتصاد خبر؛ حسن رکنی امروز در حاشیه جشنواره ملی کشاورزی که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، در جمع خبرنگاران در مورد علت افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، گفت: در حوزه گوشت گوساله هیچ مشکل افزایش قیمت نداریم، اما در مورد گوشت گوسفندی با نوسان قیمت مواجه شدیم که ربطی به صادرات دام زنده ندارد، بلکه عده‌ای واسطه در سیستم توزیع اختلال ایجاد کردند و قیمت‌ها افزایش یافته است.

وی با اشاره به حجم تولید گوشت گوسفند در کشور خاطرنشان کرد: سالانه ۶۰ میلیون رأس دام سبک از جمله گوسفند در کشور تولید می‌شود که صادرات جزئی نمی‌تواند مشکلی در بازار ایجاد کند، مضاف بر آنکه در مقابل، واردات گوشت قرمز نیز انجام می‌شود.

معاون حجتی، از طرح تعادل‌بخشی بازار گوشت قرمز خبر داد و گفت: در این طرح، توزیع گوشت قرمز تازه گوسفندی را به صورت گرم در دستورکار داریم و چند روزی است که این اقدام آغاز شده که در سطح ملی گسترش خواهد یافت و امیدواریم سبب تعادل در بازار گوشت قرمز شود.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های نظارتی باید بر بازار گوشت قرمز و کنترل قیمت‌ها ورود کنند، چرا که دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی تمام توان خود را به کار گرفتند.

او همچنین در مورد علت افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار طی هفته‌های اخیر، گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سبب درگیر شدن گله‌های مولد واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار شده، تا حدی که آنها از مدار تولید خارج شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته ما ۹۰ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم، ولی اکنون به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان صادرات این محصول که ماهانه ۴۰۰ تن بوده، قطع شده است، که همین عوامل دست به دست هم داده و سبب تنش و نوسان قیمت در بازار شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: تا با کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان تولید تخم‌مرغ به شرایط عادی برگردد، تا بازار هم به ثبات خود برسد.

طی دو هفته اخیر قیمت هر عدد تخم‌مرغ از ۳۵۰ تومان به ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان رسیده و هر کیلوگرم گوشت گوسفندی از کیلویی ۳۸ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان رسیده است.

انتهای پیام

فارس

No votes yet.
Please wait...