کاهش ۳۴ درصدی آب ورودی به سدها

کاهش ۳۴ درصدی آب ورودی به سدها
شناسهٔ خبر: 21121 -
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با کاهش بارندگی‌ها ازابتدای سال آبی جاری آمار اُفت 34 درصدی آب ورودی به سدها گزارش شده است.
به گزارش اقتصاد خبر؛ محمد حاج رسولی ها در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران به میزان بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تا به امروز اشاره و بیان کرد: میزان بارندگی در سطح کشور ۵۱ میلی متر به ثبت رسیده که این رقم نسبت به سال آبی گذشته ۵۲ درصد کاهش و نسبت به بلند مدت ۴۷ ساله ۲۹ درصد کاهش داشته است.
وی در ادامه به کم بارش‌ترین حوضه های آبریز کشور اشاره و بیان کرد: حوضه آبریز شرق و حوضه قره قوم با ۹۵ درصد کاهش بارندگی در سال جاری جز خشک ترین مناطق ایران به حساب می آید.
حاج رسولی ها افزود: دو حوضه مهم خلیج فارس و دریای عمان و فلات مرکزی هر کدام با ۳۷ و ۳۴ درصد کاهش بارندگی نسبت به بلند مدت از وضعیت نامناسبی رنج می برند.
حاج رسولی‌ها افزود: از لحاظ بارندگی ها بر اساس آمار ۴۸ سال گذشته، تا این لحظه در رتبه ۴۲ قرار داریم.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به جریانات سطحی ورود به سدها اشاره و تصریح کرد: با ورود ۵ میلیارد و ۹۶۰ میلیون متر مکعب آب به سدها شاهد کاهش ۳۴ درصدی آب ورودی به سدها هستیم و به دلیل نیاز به پاییزه مصارف کشاورزی، خروجی از سدها با ۶۰ میلیارد متر مکعب، ۲۱ درصد افزایش داشته است.
حاج رسولی‌ها تصریح کرد: آخرین وضعیت از مخازن سدها نشان دهنده آن است که حجم آن با رقم ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب، ۹ درصد افزایش داشته است.
وی بیان کرد: در سال گذشته به دلیل شرایط مناسب جریانات سطحی، ذخایر قابل قبولی آب در سدها انباشت شد، از همین رو امسال افزایش در برداشت آب را در پاییز را علی رغم کاهش بارندگی ها داشتیم.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به وضعیت سدهای استان تهران اشاره کرد و گفت: ورودی به ۵ سد استان تهران ۱۵۱ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال قبل ۲۹ درصد کاهش داشته است.همچنین ورودی آب به سدهای حوضه خلیج فارس ۳ میلیارد و ۳۴۲ میلیون متر مکعب بوده که این رقم نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است.
وی در پاسخ به سوال در خصوص اعتبارات وصول شده در سال جاری گفت: اعتبارات این شرکت به دو گروه اعتبارات جاری و طرح های تملک دارایی تقسیم می شود، که از این دو اعتبارات جاری به دلیل میزان کم آن تا کنون ۶۰ درصد وصول شده ولی در قسمت طرح های تملک دارایی تا کنون دریافتی نداشتیم.همچنین در زمینه اوراق خزانه ۱۰ الی ۱۵ درصد دریافتی داشته ایم.
همچنین حاج رسولی‌ها  بیان کرد: وضعیت اعتبارات برای سال آینده تغییرات قابل توجهی نداشته ایم و همان سقف اعتبارات ابلاغ شده است.ولی از دید کلان در بخش بودجه توزیع تغییراتی لحاظ شده است به گونه ای که اعتبارات سمت و سوی کارهای غیر سازه ای و بیشتر حاکمیتی داشته است.
انتهای پیام
No votes yet.
Please wait...