تاکید بر توسعه بنادر کوچک و گردشگری دریایی

تاکید بر توسعه بنادر کوچک و گردشگری دریایی
شناسهٔ خبر: 20983 -
آخوندي وزیر راه و شهرسازی در جلسه ستاد مدیریت اقتصاد مقاومتی پیشنهاد تشكیل دو كارگروه توسعه صادرات و گردشگری دریایی را مطرح كرد.

به گزارش اقتصاد خبر ؛ سیزدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان هرمزگان با حضور وزیر راه وشهرسازی و به ریاست جاسم جادری استاندار هرمزگان در محل استانداری شهر بندرعباس تشکیل شد.

عباس آخوندی پس از استماع گزارش عملکرد بنادر و سایر حوزه‌ها در استان گفت: هرمزگان یک استان حمل و نقلی است که در بحث صادرات نیز نقش کلیدی دارد و برهمین اساس گفته می‌شود که در توسعه ملی ایران یک استان کلیدی است.

وی افزود: آنچه از طرف مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی مورد تایید است دوام اقتصاد مقاومتی در برابر تکانه‌های داخلی و بین‌المللی است. تاکید ایشان در جزئیات هم بر بهره‌وری، ارتقای توان تولید ملی، رقابت‌پذیری و حضور بخش خصوصی است.

وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: حالا اگر می‌خواهیم به هر یک از این جزئیات ورود پیدا کنیم باید صاحب یک اقتصاد حرفه‌ای و تولیدی با قدرت رقابت‌پذیری و حداکثر بهره‌وری بر مبنای فعالیت‌های بخش خصوصی باشیم.

وی گفت: پایان اقتصاد مقاومتی حداقل میزان وابستگی به دولت است، یعنی بخش خصوصی نه تنها درخواست کمک از دولت نکند بلکه با تاکید بر عدم دخالت دولت تنها در پی ایجاد بازار رقابتی منصفانه از سوی دولت باشد.

پایان اقتصاد مقاومتی؛ پایان وابستگی بخش خصوصی به دولت است

آخوندی ادامه گفت: پایان اقتصاد مقاومتی حداقل میزان وابستگی به دولت است. یعنی سرانجام باید روزی برسد که بخش خصوصی نه تنها درخواست کمک از دولت نداشته باشد بلکه با تاکید بر عدم دخالت دولت تنها در پی ایجاد بازار رقابتی منصفانه از سوی دولت باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بهره‌وری در اقتصاد مقاومتی نکته حائز اهمیتی است گفت: باید میزان وابستگی به یارانه به حداقل و قدرت رقابتی به حداکثر برسد. این در حالی است که برخی تعریف معکوس از اقتصاد مقاومتی دارند و فکر می‌کنند باید جلوی واردات را بگیریم و برای تولید یارانه دهیم،‌ در حالی که این برداشت با هیچ یک از ۱۶ اصل اقتصاد مقاومتی سازگار نیست.

وی تاکید کرد: از تمام شما مدیران درخواست دارم به دنبال اقتصاد رقابتی باشید و قبول کنید که باید برای گرفتن سهم جهانی خود به رقابتی کردن محصول خود بیاندیشیم.

آخوندی با توضیح اینکه در حوزه حمل ونقل در استان هرمزگان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است از سرمایه‌گذاری قابل توجه بخش خصوصی در استان خبر داد و گفت: ما توسعه بندر شهید رجایی را در دستور کار داریم و برای این مهم به یکپارچه کردن حوزه حمل ونقل یعنی اتصال دریا و ریل به یکدیگر می‌اندیشیم.

عضو کابینه دولت یازدهم با اعلام اینکه میزان باری که از دریا به ریل می‌رسد امروز به ۲۲ درصد رسیده تصریح کرد: این رقم در ۳ سال گذشته چیزی حدود ۵ تا ۷ درصد بوده که امروز تا ۲۲ درصد افزایش یافته است.

رقابت منجر به کاهش هزینه می‌شود

وی ادامه داد: رقابت بین مودهای حمل ونقل منجر به کاهش هزینه حمل ونقل می‌شود و ما این مهم را در بنادر برای کمک به تولیدکننده و کاهش هزینه‌های حمل ونقلی انجام داده‌ایم.

آخوندی همچنین از سرمایه‌گذاری در بخش بانکرینگ خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری برای صادرات در استان رشد قابل توجهی داشته است.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنرانی خود افزود: یکی از کارهایی که باید در اقتصاد مقاومتی انجام دهیم بحث رفع عدم تعادل‌های منطقه است. برهمین اساس تاکید دارم که حتما باید بنادر قدیمی‌تر نیز فعال شود و به بنادری مثل جاسک، میناب، تیاپ، سیریک و بندر لنگه توجه شود.

وی‌ با تاکید براینکه نهایتا مهم‌ترین انتظار ما از استان هرمزگان توسعه صادرات در تمام بخش‌ها است تاکید کرد: این استان به عنوان استانی برای سکوی صادرات معرفی می‌شود و می‌تواند نقش عمده‌ای در این باره داشته باشد. برهمین اساس پیشنهاد می‌کنم که کارگروهی در ستاد اقتصاد مقاومتی برای چگونگی افزایش صادرات ایجاد شود و اگر هم وجود دارد فعال‌تر شود و راه‌حل‌های خودرا به ما ارائه دهد.

آخوندی‌ همچنین پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای توسعه گردشگری را مطرح کرد و گفت: مسافرت دریایی و گردشگری دریایی نباید مورد غفلت واقع شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر ایجاد ترمینال‌های مسافربری استاندارد در هرمزگان تاکید کرد:‌ تمام تلاش خود را برای استفاده از ظرفیت استان در بخش توسعه گردشگری داشته باشید.

وی با بیان اینکه پایبند به اصول اقتصاد مقاومتی هستیم، گفت: این را هم تاکید می‌کنم که چگونه با اقتصادی مقاومتی می‌توان در حوزه بین‌المللی ورود و ظهور داشته باشیم. باید سهم خود را از بازار رقابت جهانی به دست بیاوریم و کیک اقتصاد ایران را بزرگ کنیم نه اینکه هرکسی بخواهد تنها سهمی از این کیک را به خود اختصاص دهد.

آخوندی‌ در بخش پایانی سخنرانی خود در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی همچنین بر موضوع ایجاد شهر- بندرها تاکید کرد و گفت: علاقمند هستیم که رابطه‌ای تعریف شده بین بندر و شهر ایجاد کنیم که برپایه آن بندر حداکثر حمایت از ارتقای زندگی شهری را داشته باشد.

انتهای پیام

No votes yet.
Please wait...