یلدا بهانه ای تازه برای گرانی ۲۰ تا ۳۰ درصدی آجیل

یلدا بهانه ای تازه برای گرانی ۲۰ تا ۳۰ درصدی آجیل
شناسهٔ خبر: 16158 -
ورود اقلام خارجی آجیل به صورت قاچاق موجب گرانی 20 تا 30 درصدی نرخ آجیل شب یلدا شده است .

به گزارش اکوآنلاین؛ رییس اتحادیه شیرینی فروشان شهرستان اراک با بیان این مطلب گفت: در انواع آجیل داخلی هیچگونه تغییر قیمتی نسبت به سال قبل نداریم مشکل اقلام وارداتی است که با ممنوعیت ورود به صورت قانونی این کالاها به صورت قاچاق وارد کشور شده و با افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی موجب گرانی نرخ آجیل شده اند .

حسن شمس گفت: بادام آمریکایی و بادام هندی از اقلام قاچاق هستند که از اول مهرماه تا امروز افزایش قیمت زیادی داشتند به طوریکه بادام هندی در این مدت از هرکیلو ۴۰ هزار به ۴۶ تومان رسیده.

وی با بیان اینکه بودن تقاضا برای خرید آجیل خارجی فرصت را برای ورود قاچاق آن فراهم کرده افزود: بخش بسیارکمی از این کالاها از طریق مرجع قانونی وارد می شود و چون بخش قاچاق در انواع موجود در بازار با اصل دارای مجوز مشخص نیست بنابراین روی افزایش قیمت در مراکز نظارتی هم تاثیری ندارد.

رییس اتحادیه شیرینی فروشان شهرستان اراک با بیان این که تقاضای بازار با توجه به ایام سوگواری ماه صفر وجود نداشت و انتظار گرانی از این هفته که مراجعه برای خرید آجیل یلدا شروع می شود، می رود خاطرنشان کرد: اگر روی ورود کالا ساماندهی می شد این قدر گرانی را در انواع خارجی نداشتیم.

وی متذکر شد: در حال حاضر تعادل در بخش انواع آجیل ایرانی برقرار است وبدون تغییر قیمت عرضه می شود.

شمس در رابطه با قیمت شکلات و شیرینی نیز با بیان اینکه تولیدکنندگان شکلات خودشان از چندماه پیش سرخود قیمت ها را ۸تا۱۰درصد بالا برده اند گفت: اتحادیه برای انواع شیرینی و فتیر درخواست ۱۷درصد افزایش داشته که هنوز کمیسیون با این تقاضا موافقت نکرده و احتمالا این کالا نیز با همان نرخ سال ۹۳ عرضه خواهد شد.

پیش بینی وی برای تقاضای بازار با توجه به بازار شب یلدای سال قبل کاهش ۵۰ درصدی تقاضاست.

او می گوید: مجموعا درخواست خرید در بازار بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و رکود بازار در کنار مالیات سنگین ارزش افزوده موجب تعطیلی ۳ تا ۴ درصد همکاران ما در بخش عمده فروشی و تغییر شغل خرده فروشی ها شده است به طوریکه از ۳۰ عمده فروش اراک ۵عمده فروش کارشان را تعطیل کرده وخیلی از خرده فروشی ها هم همین وضعیت رادارند.

منبع: خبرآنلاین
No votes yet.
Please wait...